Obrączki

Trwałość

Podczas projektowania i wykonywania biżuterii na ogół na pierwszym planie stawia się względy estetyczne, a dopiero w następnej kolejności zwraca się uwagę na praktyczność i trwałość. W przypadku obrączek ważniejszy jest ten drugi aspekt. Obrączki są noszone na co dzień i mają służyć wiele lat. Z tego powodu powinny odznaczać się o wiele większą trwałością i praktycznością w użytkowaniu niż inna biżuteria. Długoletnie doświadczenie jest w tym przypadku naszym atutem. Często mamy okazję widzieć obrączki po kilku czy kilkunastu latach użytkowania. Wiemy jak zachowują się z czasem poszczególne wzory. Przez cały czas dokonujemy selekcji pozostawiając w ofercie tylko najlepsze. Uczciwie i rzetelnie informujemy klientów o wadach i zaletach poszczególnych modeli obrączek.

Próba

Trwałość jest bezpośrednio związana z próbą. Im niższa próba tym wyższa trwałość. Niestety nie idzie to w parze z estetyką wyrobu. Czyste złoto jest metalem bardzo miękkim, podatnym na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym potrzebny jest kompromis. Optymalna jest tzw. „czternastka”, która w nomenklaturze jubilerskiej ma różne nazwy (585, 14 karatów, próba numer 3 i inne). Obrączki wykonane ze złota w tej próbie oferowane są w przystępnych cenach, a przy tym charakteryzują się wysoką trwałością i nienaganną estetyką. Obrączki takiej właśnie próby oferujemy naszym klientom.

Obrączki z kolorowego złota

Jeżeli zdecydujecie się Państwo na obrączki z dwóch lub trzech kolorów złota należy zwracać uwagę czy białe elementy są istotnie wykonane z białego złota czy tylko galwanicznie pokryte rodem. Powłoka rodu jest śnieżno biała, odporna na czynniki chemiczne i nie powoduje uczuleń i zmian alergicznych. Ma jednak poważną wadę – z czasem się ściera. Oczywiście można ją ponownie nałożyć, ale jest to zawsze zabieg kłopotliwy i nie wszystkie pracownie złotnicze są w stanie to zrobić. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku zakup obrączek, w których białe elementy wykonane są z białego złota. Takie właśnie obrączki oferujemy naszym klientom. Decydując się na obrączki dwu lub trzy kolorowe musimy jednak zdawać sobie sprawę, że korekta rozmiaru obrączki w tym przypadku jest dość mocno ograniczona. Zawsze pytajmy sprzedawcę przy zakupie, w jakim zakresie będziemy mogli w przyszłości skorygować rozmiar.

Waga obrączek

Masa obrączki ma bezpośredni wpływ na jej trwałość i wygodę użytkowania. Jeżeli obrączki u jednego ze sprzedawców są lżejsze od porównywalnych wzorów u pozostałych, wcale nie musi oznaczać to dobrej okazji. Zachodzi wówczas uzasadnione podejrzenie że obrączki są albo puste wewnątrz, albo cieńsze. Tak w jednym jak i w drugim przypadku znacznie osłabiona została wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne a także ograniczona możliwość korekty rozmiaru. Ponadto w przypadku obrączek cieńszych niż standardowe istnieje realne ryzyko skaleczenia palców podczas ich normalnego użytkowania. Oferowane przez nas obrączki mają optymalną wagę, tak, aby były trwałe, bezpieczne w użytkowaniu i umożliwiały korektę rozmiaru.

Wybór sklepu

Najlepiej porównać oferty kilku sklepów. Rzetelny sprzedawca potrafi nam wyjaśnić różnicę pomiędzy poszczególnymi modelami, ich zalety, ale również problemy, które mogą się pojawić podczas użytkowania niektórych wzorów. Na pewno przy wyborze salonu jubilerskiego warto zapytać, czy firma dysponuje własną pracownią umożliwiającą na miejscu i „od ręki” korektę rozmiaru czy odnowienia porysowanych czy zniszczonych obrączek. Nasza firma zapewnia pełny serwis w tym zakresie. Na miejscu wykonujemy również grawer za pomocą najnowszych komputerowych urządzeń grawerskich.

Problem napuchniętych palców – korekta rozmiaru

Niestety często się zdarza, że pod wpływem stresu czy pogody palce puchną lub wręcz przeciwnie przy niskiej temperaturze obrączki zaczynają się zsuwać z palców. Podczas zdejmowania miary u sprzedawcy sugerujemy brać poprawkę na temperaturę. Jeżeli jest bardzo zimno radzimy wybrać obrączkę nieco luźniejszą, a jeżeli panują upały nieznacznie ciasną. Niestety z naszego długoletniego doświadczenia wynika, że prędzej czy później korekta rozmiaru będzie potrzebna. Należy to brać pod uwagę przy zakupie i dokładnie wypytać sprzedawcę, w jakim zakresie będzie można wybrane obrączki powiększyć lub zmniejszyć.

Białe złoto

Termin „białe złoto” jest wyłącznie nazwą handlową. Właściwości fizyczne i chemiczne „białego złota” nie różnią się od złota żółtego. 14-karatowe „białe złoto” zawiera tyle samo czystego złota co „złoto żółte”. W rzeczywistości „białe złoto” ma barwę szarą z lekkim odcieniem żółci. Aby poprawić estetykę wyrobu i uzyskać śnieżno-białą barwę niektórzy producenci pokrywają obrączki z białego złota warstwą rodu. Niestety taki zabieg nie jest trwały – rod z czasem się ściera. W naszej ofercie znajdziecie Państwo obrączki wykonane z białego złota zarówno rodowane, jak i nierodowane. Wybór należy do Państwa.

Możliwość wywoływania alergii

Uczulania na złotą biżuterię występują rzadko. Zdecydowanie większe ryzyko alergii występuje w przypadku wyrobów o niskich próbach 8 i 10 karat, które zawierają więcej składników mogących prowadzić do podrażnienia skóry. Złoto 14-karatowe znacznie rzadziej uczula. Ponadto bardzo ważna jest jakość stopu i wyeliminowanie nawet śladowych ilości pierwiastków, które najczęściej są przyczyną alergii. Dlatego radzimy kupować biżuterię wyłącznie producentów o uznanej marce. Sugerujemy także unikać „podwórkowych” złotników, małych pracowni albowiem w takich miejscach często używane są surowce nieatestowane. Nasze obrączki wykonane są z najwyższej klasy surowców zaakceptowanych przez Unię Europejską. Od kilku lat nie mieliśmy przypadku uczulenia na naszą biżuterię złotą.

Ukryte wady

Obrączka powinna mieć kształt idealnego okręgu, a na jej obwodzie nie powinno być żadnych nacięć, zarysowań i przebarwień. Jeżeli jest wielokolorowa odstęp pomiędzy kolorami powinien być identyczny na całym jej obwodzie. Jeżeli nie ma na niej diamentowanych wzorów, szczególną uwagę prosimy zwracać na poprzeczne nacięcia. Niektórzy sprzedawcy informują swoich klientów, że „taki jest wzór”, nie do końca jednak jest to prawda. Najczęściej używane są one po to, aby ukryć błędy w łączeniu (tzw. szwie).